Deklaracja maturalna - jak wybrać przedmiot rozszerzony?

Do 30 września 2020 roku musisz złożyć tzw. deklarację maturalną, czyli dokument, w którym poinformujesz oficjalnie władze szkoły, jaki język na poziomie podstawowym oraz jaki przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym będziesz zdawać na maturze. Podpowiadamy, jak podjąć decyzję.

W 2021 roku obowiązkowo musisz zdawać trzy egzaminy na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego oraz co najmniej jeden egzamin z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Maksymalnie możesz wybrać aż 5 przedmiotów.

Do wyboru są następujące przedmioty:

– język polski
– matematyka
– biologia
– chemia
– fizyka
– historia
– geografia
– wiedza o społeczeństwie
– język obcy nowożytny (angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski)|
– język łaciński i kultura antyczna
– język mniejszości narodowej (ukraiński, białoruski, litewski)
– język mniejszości etnicznej (kaszubski, łemkowski)
– filozofia
– historia sztuki
– historia muzyki
– informatyka

Matura a studia

Wyniki matury są kluczowym elementem rekrutacji na studia, dlatego wato sprawdzić wcześniej, jakie przedmioty są brane pod uwagę na danym kierunku. Jeśli wiesz już, na jakie studia chcesz iść, najlepiej sprawdź informator na stronie internetowej wybranej uczelni.

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych kierunków studiów wraz z wymaganymi na większości uczelni przedmiotami zdawanymi na maturze:

INFORMATYKA – matematyka, informatyka, fizyka, język obcy (jeden lub wiele)
MEDYCYNA – biologia i chemia lub fizyka
PRAWO – język polski, WOS, historia, matematyka, geografia, język obcy, język łaciński i kultura antyczna (jeden lub wiele)
PSYCHOLOGIA – matematyka, biologia, chemia, fizyka, filozofia, język obcy (jeden lub wiele)

*UWAGA! Na ten sam kierunek na różnych uczelniach, w różnych miastach mogą być wymagane inne przedmioty. Dodatkowo przykładowo w jednym mieście istotny będzie tylko jeden przedmiot, za to w drugim konieczne będą dwa przedmioty.

Mierz siły na zamiary

Niezależnie od tego, czy masz już sprecyzowane plany co do przyszłego zawodu, czy też dopiero się nad tym zastanawiasz, podejdź do decyzji realistycznie. Przemyśl, z którymi przedmiotami radzisz sobie najlepiej, a które sprawiają Ci trudność. Nie zakładaj, że wystarczy Ci motywacji, by w rok opanować materiał z przedmiotu, do którego dotychczas się nie przykładałeś/przykładałaś. Pamiętaj, że oferta uczelni wyższych jest z roku na rok coraz bogatsza, nie musisz się ograniczać do tych z listy najpopularniejszych, zwłaszcza, że na te kierunki najtrudniej się dostać. W internecie znajdziesz wyszukiwarki, które wskazują np. kierunki, na jakie można się dostać, zdając fizykę, a jakie uwzględniają np. WOS. Przykłady poniżej:

GEOGRAFIA – geografia, kulturoznawstwo, etnologia, historia, dietetyka, skandynawistyka, zdrowie publiczne, administracja publiczna i inne
POLSKI – filologia polska, administracja, archeologia, archiwistyka, edytorstwo, etnologia, dziennikarstwo, historia, kulturoznawstwo, pedagogika, projektowanie gier (!), ekonomia i inne
JĘZYK ANGIELSKI – filologia angielska, inne filologie m.in.: italianistyka, germanistyka, iberystyka, sinologia itp., etnologia, kulturoznawstwo, historia, archeologia, socjologia, zarządzanie, stosunki międzynarodowe

Poradź się innych

Zasięgnij języka wśród rodziny i znajomych – popytaj o ich doświadczenia związane ze studiami i pracą. Poproś o radę nauczyciela lub pedagoga szkolnego, którzy znają Twoje możliwości i Twój potencjał.

Świat szybko się zmienia, możliwe, że w przyszłości będziesz pracować w zawodzie, który teraz nie ma nawet nazwy. Ważne, by wybrać takie studia, które będą zbliżone z Twoimi zainteresowaniami i umiejętnościami.

Zrób test

Prostym sposobem na sprawdzenie, który przedmiot Ci „leży”, a który lepiej odpuścić, jest zrobienie testu diagnostycznego na Giełdzie Maturalnej. Wystarczy, że po zalogowaniu się klikniesz w okienko dowolnego przedmiotu i wybierzesz „Test diagnostyczny”. Składa się on z 40 pytań weryfikujących Twoją wiedzę z całego materiału z liceum/technikum. Możesz go zakończyć po 10 pytaniach i otrzymać wstępny wynik, ale warto wykonać go w całości i zapoznać się ze szczegółowym raportem, który wskaże Ci nie tylko łączną punktację, lecz także zagadnienia, z którymi poradziłeś/poradziłaś sobie najlepiej, oraz te, nad którymi musisz popracować

ZRÓB TEST DIAGNOSTYCZNY

 

Deklarację maturalną możesz pobrać z internetu, wydrukować i złożyć w szkole do 30 września. Deklaracja ta jest wprawdzie wstępna, będzie można ją jeszcze zmienić, ale to bardzo ważne, aby już we wrześniu poświęcić czas na gruntowne przemyślenie i podjęcie wstępnej decyzji. Odwlekanie tego do ostatniej chwili może sprawić, że nie zdążysz się właściwie przygotować do egzaminu.

Wybieranie rozszerzeń to niełatwa sprawa - szczególnie jeżeli chcemy mieć możliwość aplikowania na różne kierunki studiów, ale jednocześnie nie przygotowywać się do zbyt wielu egzaminów naraz.

 

Myślicie o pisaniu matury z informatyki, ale nie jesteście pewni, jak poradzicie sobie z tym przedmiotem? Próbna Matura z Operonem to idealna okazja do spróbowania swoich sił!

W szkołach biorących udział w tym projekcie próbne egzaminy odbywają się w dniach 24-27 listopada. W tym roku po raz pierwszy będzie możliwość napisania próbnej matury z informatyki!  Sprawdźcie, czy Wasza szkoła jest już zgłoszona do udziału w Próbnej Maturze z Operonem.

 

Strona korzysta z plików cookie. Dowiedz się więcej
Możesz okreśclić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem