Jak zdać maturę - pewny sposób

Powszechnie wiadomo, że dobra organizacja to połowa sukcesu – przekonaj się, że warto zaplanować swoje maturalne zmagania. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie: czy warto? – odpowiedź jest prosta – warto chociażby dla ograniczenia stresu oraz dla własnego poczucia, że kontrolujesz sytuację. Ponadto nie tak dawno był egzamin kończący gimnazjum i na pewno znajdziesz taki element w przygotowaniach do niego, który można było poprawić.

1. Potraktuj maturę jak projekt

Każdy projekt musi mieć cel. Twój cel jest oczywisty – zdać maturę. Ale co tak na prawdę to będzie dla Ciebie znaczyło? Postaw sobie pytanie, po co tę maturę chcesz zdać i z jakim wynikiem. Jeśli określisz sobie główny cel, stanie się on motywatorem do działania. Żeby osiągnąć cel główny, trzeba sobie wyznaczyć także mniejsze cele, które na pierwszy rzut oka są łatwe do osiągnięcia. O maturze należy pomyśleć całościowo.

 

2. Co masz i co wiesz?

Wiesz, że masz do zdania kilka przedmiotów oraz określony czas na przygotowania. Ponadto wiesz, że nauka niektórych przedmiotów sprawia Ci nawet przyjemność, natomiast z niektórymi masz problemy. Warto sobie przemyśleć, w jaki sposób lubisz i chcesz się uczyć, przy uwzględnieniu, że niektóre przedmioty wymagają konkretnych metod.

 

3. Teraz zabierz się do planowania

Wiesz, co masz do zrobienia. Teraz musisz opracować plan działań. Najlepiej przygotuj sobie kalendarz. Możesz posłużyć się zwykłym książkowym kalendarzem lub założyć zeszyt, w którym wszystko rozpiszesz, a możesz też przygotować sobie

kalendarz w wersji elektronicznej na komputerze lub smartfonie. Ważne, żeby ten kalendarz budził pozytywne skojarzenia i wręcz zachęcał do korzystania z niego. Następnie podziel materiał na części.

Z reguły w każdym przedmiocie można wyróżnić rozdziały i podrozdziały. One pomogą Ci określić tzw. kroki milowe – to właśnie będą twoje małe cele do osiągnięcia. Musisz rozplanować naukę w czasie, ale bądź realistą, a nie własnym katem. Zaplanuj naukę na tydzień, a nie na konkretny dzień. Ważne, by na koniec tygodnia zrealizować zaplanowany materiał. Uwzględniaj również powtórki i sprawdzanie swojej wiedzy, najlepiej po osiągnięciu każdego kroku milowego.

 

4. Jak sprawić, żeby ta nauka nie była nudna?

Planuj każdy tydzień tak, żeby nie skupiać się na jednym przedmiocie, ale systematycznie powtarzać materiał z każdego z nich, w czasie, który zamierzasz na to poświęcić. Weź pod uwagę różne metody nauki. Może warto wypróbować coś nowego. Pamiętaj również o nagrodach – za każdy krok milowy wyznacz sobie nagrodę. Może to być wyjście do kina lub po prostu beztroskie leniuchowanie przed telewizorem. Zaproś do tego znajomych. Nic nie działa tak dobrze jak wzajemna mobilizacja.

 

5. Zdana matura = plan wykonany

Jeśli uda Ci się wytrwać i zrealizować zamierzony plan, maturę masz w kieszeni. Chcąc kontynuować naukę na studiach, taka mała matura czeka Cię średnio co pół roku, podczas sesji egzaminacyjnej. Jeśli już teraz wytrenujesz umiejętność uczenia się, jeszcze nie raz pomoże Ci osiągnąć sukces.

Strona korzysta z plików cookie. Dowiedz się więcej
Możesz okreśclić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem