Matematyka - najłatwiejszy egzamin

Myślisz, że matematyka jest trudna? Skądże, to najłatwiejszy szkolny przedmiot. Nie musisz czytać lektur, przeprowadzać doświadczeń grożących wysadzeniem całego budynku w powietrze ani zakładać zielnika. Matematyka jest po prostu łatwa. Wystarczy kilka wzorów, kilka rozwiązanych zadań i zaczynamy następny temat. Trzeba TYLKO znaleźć idealny dla siebie sposób nauki. 

 

Twój typ osobowości

Niestety, nie istnieje jedna skuteczna recepta jak skutecznie przygotować się do matury z matematyki. Zatem, aby skorzystać z podanych wskazówek, określ najpierw swój psychologiczny autoportret, wybierając opis najbardziej zbliżony do swojego charakteru. Jeśli go nie znajdziesz, to zapewne jesteś typem mieszanym, a więc od każdego bierzesz coś, co ci odpowiada.

Magiczna dziesiątka, czyli dla każdego 10 rad przed maturą:

 

Dla pewnych siebie

Tylko pozazdrościć takiej osobowości! Masz o sobie wysokie mniemanie połączone z ambicją i chęcią błyszczenia w każdej sytuacji. Wiesz, czego chcesz, i potrafisz to osiągnąć. Ale uważasz, że powinieneś być zawsze traktowany w sposób szczególny. Potrafisz wykorzystywać innych. Pragniesz pochlebstw, komplementów i wyrazów podziwu. Jeśli wykorzystasz swoje możliwości, maturę zdasz na pewno!

 

1. Sporządź listę umiejętności, w których jesteś najlepszy. Ucząc się, staraj się na nich bazować.

2. Popatrz na siebie cudzym wzrokiem i określ, co sprawia ci największy kłopot. Doskonal brakujące umiejętności.

3. Przyzwyczaj się do samodzielnego pisania sprawdzianów. Na egzaminie maturalnym wszelka „pomoc” stanowi zbyt duże ryzyko dla obu stron.

4. Przypomnij sobie znaczenie przysłowia: bez pracy nie ma kołaczy.

5. Wszyscy wiedzą, że jesteś indywidualistą! Nie musisz tego udowadniać na maturze błyskotliwymi rozwiązaniami. Lepiej trzymać się gotowych schematów – egzamin jest anonimowy i sprawdzający i tak nie będzie wiedział, kto pisał test. Staraj się więc zapamiętać przynajmniej kilka przydatnych algorytmów.

6. Oczywiście, że jesteś geniuszem, jednak w dzisiejszych czasach i geniusz musi zdać maturę. Zatem postaw na biurku swoje zdjęcie i pilnie się ucz.

7. Pamiętaj, że niektórych wzorów warto nauczyć się na pamięć.

8. Jeśli czegoś nie rozumiesz, zawsze możesz zapytać kolegi lub nauczyciela. To nie dyshonor czegoś nie wiedzieć.

9. W XXI wieku umiejętności matematyczne są bardzo cenione, warto zatem zdać egzamin z matematyki, żeby być kimś.

10. Chcesz być najlepszy – uprawiaj sporty.

 

Dla dramatycznych

Żyjesz w świecie emocji. Masz bogatą wyobraźnię i pociągają cię melodramaty. Lubisz być w centrum zainteresowania. Interesujesz się modą i strojami. Ufasz innym. Ochoczo podchwytujesz nowe idee i sugestie. Matura z matematyki to dla ciebie po prostu nowe wyzwanie, któremu na pewno sprostasz.

1. Matura z matematyki to jeszcze jedno wyzwanie, któremu sprostasz. Tylko nie dramatyzuj, że zostało za mało czasu. Poruszasz się w obrębie zaledwie 10 działów matematyki, więc na pewno, zdążysz.

2. Masz okazję przeżyć coś niezwykłego. Spójrz na maturę z matematyki z punktu widzenia podróżnika odkrywającego nieznane lądy. Sporządź mapę przygotowań. Zaznacz na niej schematy połączeń między poszczególnymi działami i metody pracy.

3. Precz ze smutnymi nastrojami. Przygotuj łagodną muzykę do słuchania, gdy będziesz się uczyć. Matematyka jest super! I na pewno przyda się w życiu.

4. Nie rozpraszaj się – precz z biurka maskotki, tomiki wierszy i zasuszone kwiatki. Pracuj dziennie dwie godziny, ale intensywnie.

5. Nabierz pewności siebie. Dzięki temu, że jesteś typowym humanistą, potrafisz szybciej czytać ze zrozumieniem i posługiwać się analogiami.

6. Zła ocena z klasówki to nie kubeł zimnej wody, ale wskazówka, nad czym musisz jeszcze popracować.

7. Zawsze możesz poszukać potrzebnych wiadomości w Internecie, zadzwonić do kolegi lub udać się do nauczyciela. Tylko najpierw zanotuj, czego nie umiesz.

8. Idealną metodą uczenia się jest dla ciebie krok po kroku. Metoda ta pomoże ci uporządkować i okiełznać brak cierpliwości.

9. Na sporządzonej wcześniej mapie zaznaczaj umiejętności, które masz już dobrze opanowane. Wzmocni to twoją pewność siebie. Pokaże też że zdążysz wszystko powtórzyć przed maturą.

10. Naucz się umiejętności obiektywnego oceniania własnych zalet i braków. Przed maturą policz do dziesięciu i uwierz w siebie.

 

Dla perfekcjonistów

Oj, nie masz łatwego życia! Twoja domena to ciężka praca i rzetelność. Możesz pracować intensywnie przez kilka godzin. Dokładnie planujesz wszystkie czynności, lubisz sporządzać listy i katalogi. Jesteś dobrym organizatorem, ale często masz zapędy do niepotrzebnego „chomikowania” rzeczy. Twoje miejsce pracy jest uporządkowane. Masz zadatki na świetnego ucznia (studenta), albo już nim jesteś. Posiadasz zdolności matematyczne (jeśli ukryte, popracuj nad nimi).

1. Zrób plan przygotowań do matury. Zaznacz w kalendarzu harmonogram działań.

2. Przejrzyj książki, które na pewno zgromadziłeś w nadmiarze. Wybierz tylko aktualne – te do obowiązkowej matury w 2010 roku – i z nich korzystaj.

3. Zrób listę tego, czego nie umiesz lub co sprawia ci największy kłopot. Zastanów się, w jaki sposób możesz pokonać trudności. Dobrym pomysłem jest repetytorium napisane w przystępny sposób.

4. Powtarzaj sobie, że dużo już umiesz, zamiast denerwować się, że wielu zadań jeszcze nie potrafisz rozwiązać.

5. Jeśli w twojej głowie kłębią się myśli i nie potrafisz się nad niczym skupić – powieś w pokoju jakiś przyjemny widoczek i na nim koncentruj uwagę. Wyciszaj się częściej!

6. Zamiast myśleć: „Muszę rozwiązać dzisiaj 10 zadań”, pomyśl – „Chcę dzisiaj rozwiązać 10 zadań” lub „Mogę dzisiaj rozwiązać 10 zadań bez problemu”.

7. Jeśli złapiesz się na jakimś błędzie, nie irytuj się, że nie jesteś doskonały. Pomyśl: „Świetnie, że go popełniłem. Będę o nim pamiętać i uniknę go na maturze”.

8. Rozglądaj się dookoła, a zauważysz, że nie tylko ty ciężko pracujesz, przygotowując się do matury. Pochwal więc koleżankę lub kolegę z ławki.

9. Jeśli czegoś do końca nie rozumiesz, nie załamuj się. Może akurat tego nie będzie na maturze.

10. Pamiętaj, że maturę trzeba zdać, ale nie musisz w tym celu zdobyć wszystkich 50 punktów. 48 też może być!

 

Dla wygodnych

Ty to masz dobrze! Lubisz być sobą. Podporządkowujesz się regułom gry, wypełniasz obowiązki i dotrzymujesz zobowiązań. Ale robisz tylko to, co musisz, i nic ponadto. Cenisz wygodę. Nie pozwalasz się wykorzystywać. Nie lubisz się wychylać. Z maturą z matematyki na pewno sobie poradzisz, ale wystarczy ci 30%.

1. Pamiętaj, że gra na zwłokę nic ci nie da. Matura na pewno będzie w maju. Staraj się więc kontrolować czas, planując przygotowania do matury i je realizując.

2. Nauka do egzaminu może sprawiać przyjemność. Połącz przyjemne z pożytecznym, na przykład rozwiązując zadania, słuchaj ulubionej muzyki. Jeśli jesteś łakomczuchem, wynagradzaj sobie trudy nauki dobrym

batonikiem lub lodami.

3. Przygotowując się do matury krok po kroku,nie musisz rezygnować ze wszystkich przyjemności. Rozmawiając przez telefon, możesz uporządkować notatki, a oglądając telewizję – wypisywać wzory potrzebne do rozwiązania zadania. Codziennie staraj się zrobić choć trochę, aż w końcu zacznie ci to sprawiać przyjemność.

4. Nie odkładaj nauki na później. Możesz nie zdążyć przed maturą.

5. Nie stawiaj sobie minimalistycznych celów. Zdać maturę musisz, ale czy na pewno tylko na 30%? Pamiętaj, że matematyka jest przedmiotem obowiązkowym na wielu kierunkach studiów, a i w życiu się przydaje.Wywieś na ścianie kilka złotych myśli, które uświadomią ci ważność matematyki.

6. Zamiast lamentować, pomyśl, jaka to będzie przyjemność rozwiązać wszystkie zadania z testu.

7. Baw się nauką: obłóż książki, których się uczysz w ładne okładki, kup sobie kolorowe mazaki do podkreśleń, sporządzaj wyraźne notatki.

8. Na nic biadolenie na tych, co wymyślili, że matura z matematyki ma być obowiązkowa. Pomyśl, że zrobili to specjalnie dla ciebie, żeby cię zainteresować tą wspaniałą nauką. A może chcieli, żebyś rozwinął umiejętność logicznego i abstrakcyjnego myślenia i osiągnął sukces w życiu?

9. Stwórz sobie nastrój do pracy. Jeśli nie masz natchnienia do nauki, wyjrzyj przez okno, postaw na biurku ulubioną maskotkę, zapal kadzidełko albo obejrzyj album z obrazami starych mistrzów.

10. Drzemią w tobie całe pokłady talentów matematycznych, musisz je tylko uaktywnić.

 

Dla samotniczych

Nie wiadomo, czy ci zazdrościć, czy współczuć! Nie potrzebujesz nikogo, oprócz siebie samego. Nie widać po tobie emocji i zaangażowania. Jesteś zrównoważony, wolny od sentymentów, samodzielnie potrafisz ocenić swoje postępowanie. Cenisz swoją prywatność, nawet w kontaktach z przyjaciółmi, których zresztą masz niewielu. Słowem, jesteś idealnym kandydatem na genialnego matematyka.

1. Nie kierujesz się emocjami, więc bez trudu zaplanujesz swój grafik przygotowań do matury. Umiesz obserwować i analizować zebrane dane. Ta cecha przyda ci się przy wyborze książek, z których warto się uczyć.

3. Nie lubisz rozmawiać z ludźmi, więc korzystaj z komputera. W Internecie znajdziesz gotowe rozwiązania lub potrzebne wzory.

4. W domu stwórz sobie miejsce do pracy, w którym będziesz mógł się odizolować od spraw rodzinnych i w spokoju rozwiązywać zadania.

5. Kiedy się uczysz, wyłącz telefon i zamknij okno, aby nie słyszeć hałasu dobiegającego z podwórka.

6. Wyobraź sobie, że już dzisiaj masz zdawać egzamin maturalny. Czego jeszcze nie umiesz, z czym możesz mieć kłopoty, czego się najbardziej boisz? Zrób spis odpowiedzi na te pytania. Na szczęście do matury masz jeszcze dużo czasu, zdążysz więc opracować strategię opanowania pożądanych umiejętności.

7. Zmorą na maturze może być dla ciebie czas, poćwicz więc rozwiązywanie zadań z zegarkiem w ręku. Nie unikaj zadań zamkniętych!

8. Nie bądź dla siebie zbyt krytyczny. Do wszystkiego trzeba dojrzeć (a owoc matematyki długo bywa niedojrzały). Jeśli dzisiaj nie możesz pojąć istoty ciągów, nie martw się. Gdy dostrzeżesz ich analogie z funkcjami,wszystko wyda ci się proste. Ale musisz rozwiązać jeszcze kilka zadań.

9. Naucz się cieszyć nawet małymi sukcesami. Sukcesem może być zrozumienie jakiegoś zagadnienia matematycznego lub zastosowanie wzoru, który znacznie ułatwił rozwiązanie zadania.

10. Postaraj się być bardziej otwarty. Porozmawiaj z innymi, spytaj, jak przygotowują się do matury, z czego korzystają. Może i ty skorzystasz z ich doświadczeń?

Strona korzysta z plików cookie. Dowiedz się więcej
Możesz okreśclić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem