Trening czyni mistrza, czyli techniki zapamiętywania vol.1

Wykucie na blachę informacji niezbędnych do jednego sprawdzianu wydaje się być wykonalne, ale przyswojenie tą metodą całej wiedzy niezbędnej do napisania matury z języka polskiego bądź historii, no cóż z tym może być już trudniej. Może zatem warto poświęcić trochę czasu na przyswojenie sobie kilku technik, które ułatwią zapamiętywanie i pozwolą na uporządkowanie wiedzy.

Na pewno nie raz podczas swych zmagań z nauką zdażyło Ci się napotkać na tak zwany „oporny materiał” czyli taki, który mimo Twoich szczerych chęci nie chciał wejść do głowy. Pewnie już opracowałeś sobie jakieś techniki, które mimo wszystko pomagały Ci przyswoić bardzo zawiłe definicje, trudne wzory z zakresu fizyki bądź daty rozbiorów Polski. Założę się również że nie raz powiedziałeś sobie głośno: „ja się tego nigdy nie nauczę” i nie obce Ci jest również tzw. „wkuwanie na blachę” czegoś, co do końca nie jest dla Ciebie zrozumiałe.

Technik zapamiętywania jest wiele. Można stosować wszystkie lub wybrać sobie tą, która dla Ciebie jest najprostsza i zarazem najskuteczniejsza. Nie zrażaj się jeśli na początku ich stosowanie będzie wychodziło Ci trochę „topornie”. Trening czyni mistrza i po jakimś czasie, nie będziesz się zastanawiał nad tym, że w ogóle je stosujesz.  

Proponujemy Ci wykorzystanie popularnych i sprawdzonych mnemotechnik. Są to metody zapamiętywania, które polegają na kojarzeniu poszczególnych słów, liczb lub zdań, które chcesz zapamiętać, z innymi słowami lub obrazami. Metody te funkcjonują już od starożytności i są uważane za naturalne dla naszego mózgu. Podczas ich stosowania wykorzystujemy wyobraźnię, koncentracje uwagi, wizualizację i umiejętność kojarzenia, czyli wszystko to, co umożliwia skuteczne zapamiętywanie i pozwala na przyswojenie dużych partii materiału. W kolejnych tygodniach będziemy prezentować sprawdzone techniki zapamiętywania.

METODA 1

Łańcuchowa metoda skojarzeń

Jest to bardzo prosta metodą, która pomoże nam w zapamiętaniu konkretnych informacji w odpowiedniej kolejności. Metoda ta polega na łączeniu wyrazów, które chcemy zapamiętać, tworząc z nich, na podstawie skojarzeń, cały łańcuch wydarzeń. Prościej mówiąc, budujemy ciekawa historyjkę, w którą wplatamy wyrazy, które chcemy zapamiętać.

 

Przykład: Spróbujemy znaleźć sposób na zapamiętanie cyklu rozwoju motyla.

Do zapamiętania mamy tylko 4 elementy:

Jaja

Gąsienica

Poczwarka

Imago

 

Historyjka: Jest słoneczny poniedziałek. Jak zwykle spóźniona wychodzę śpiesznym krokiem z domu. Muszę pędzić do szkoły, bo dziś sprawdzian z biologii, z rozwoju motyla. Zamykam drzwi, odwracam się, a tu prosto na mnie leci wielkie jajo. W ostatnim momencie robię unik i udaje mi się uratować moją, nowa sukienkę. Wtem leci drugie i kolejne, niestety tym razem nie miałam tyle szczęścia i na mojej sukience jest już jajecznica. O co chodzi? Co się tu dzieje?  Nagle z za rogu, nagle, wyjeżdża potężny czołg, na ogromnych gąsienicach. Próbuję uciekać, ale czołg mnie dogania. Jest już prawie przy mnie i wiem, że nie zdołam się uratować, ale nagle jego wielkie gąsienice zatrzymują się, a ze środka wychodzi straszna, śmierdząca, zielona poczwara. Poczwara nie wygląda przyjaźnie. Jest ubrana w biały „T-shirt” z czerwonym napisem IMAGO. Oblizuje się na mój widok. Próbuje wołać o pomoc, ale nikogo nie ma w pobliżu. Poczwara otwiera swoją paszczę i ku mojemu zdziwieniu z jej ust wydobywa się przeraźliwy sygnał mojego telefonu. Zaraz, zaraz skądś znam tą melodyjkę......o kurczę to mój budzik, znów zaspałam do szkoły!

Ta śmieszna historyjka na pewno na dłużej zostanie Ci w pamięci niż sam cykl rozwoju motyla. Ważne jest, żeby tworzone przez Ciebie historie były jak najbardziej abstrakcyjne, śmieszne i potrafiły wywołać u Ciebie emocje. Im bardziej barwna opowieść, tym lepiej utkwi Ci w pamięci. Ta metoda jest doskonała do zapamiętywania długich list wyrazów czy ciągów wydarzeń.

 

Strona korzysta z plików cookie. Dowiedz się więcej
Możesz okreśclić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem